Każdemu z nas niejednokrotnie zdarza podchodzić do pewnych zadań ospale, bez wiary w sukces, robić coś jakby za karę. Większość na starcie się poddaje, a reszta usilnie, choć bez żadnych znaczących sukcesów wykonuje swoje obowiązki. Dzieje się tak, kiedy brakuje maleńkiej iskry, pozwalającej podołać wyzwaniom, czyli MOTYWACJI.

unsplash_528c8f581f45e_1

zdj. Galrmzhan Abdugelimar

Motywacja to siła, która napędza nas do pokonywania trudności i podejmowania kolejnych prób. Należy jednak pamiętać o tym, że świadomość jest tylko wierzchołkiem góry. Górą z kolei jest podświadomość. Dlatego w motywacji nie chodzi tylko o uświadomienie sobie motywów działania, ale również o przekonanie podświadomości do działania. To ona decyduje bowiem o tym, czy osiągniemy zamierzony sukces.

Istnieje wiele różnych metod i technik motywacyjnych nad którymi nie będziemy się szerzej rozwodzić. Skupimy się na czymś, co odgrywa bardzo ważną rolę w procesie motywowania czyli na KREATYWNOŚCI.

Kreatywność drogą do motywacji

Każdy człowiek ma w sobie nieograniczone pokłady twórczości. Niestety niewielu potrafi ten potencjał z pożytkiem wykorzystać. Na samym początku konieczne jest odnalezienie w sobie pasji i silnego przekonania, że są one doskonałe (niekoniecznie z punktu widzenia otoczenia, przede wszystkim dla nas samych!). Tym co z kolei hamuje w nas zapał, jest nieuzasadniony strach przed krytyką.

unsplash_52a088bb6fb98_1

zdj. Adam Przwoski

Jak przestać myśleć o porażce, a wykorzystać kreatywność do motywacji?

Przede wszystkim, należy uwierzyć, że to, co tworzymy jest naprawdę wartościowe. Zadania, których realizacja wymaga kreatywności, również motywują do działania. Monotonność, brak perspektyw na poprawę sytuacji – te czynniki skutecznie gaszą wszelki zapał. W każdej sferze życia należy być trochę artystą i rzeźbić otaczającą rzeczywistość. Nawet jeśli praca wygląda na pozór nudną, należy poszukać rozwiązań, które ją urozmaicą. Szefowie i managerowie wyższych szczebli powinni wziąć to pod uwagę – dbając o rozwój pasji i zainteresowań swoich pracowników oraz pozwalając im spełniać się w różnych rolach. Ważne jest, aby pracownicy mieli możliwość spędzania czasu wolnego w warunkach faktycznie sprzyjających odpoczynkowi. Tym, co skutecznie napędza do twórczego działania w pracy jest również burza mózgów, podczas której członkowie zespołu mają okazję do dzielenia się swoimi pomysłami i wzajemnego inspirowania.

Twórczy rozwój

Jedną z najlepszych aktywność twórczych jest pisanie. Nie tylko utrwala w naszym umyśle informacje, ale pozwala spojrzeć na nie z innej perspektywy. Wydobywa potencjał i motywuje do pójścia o krok dalej. Jest to także doskonały sposób, by zapamiętać to, co wydaje być skomplikowane.

Z pewnością miejsce, z którego piszę jest takim pokładem motywacji i dlatego wszystko tutaj Kręci Się!